Heds of State/Jefes de Estado
  Russia Part 4
 

 

  Kemerovo/ Ке́меровская ( Kemerovskaya)

 

 



1618 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 82: Siberia Governorate/ Сибирский губерния (Sibirskiy guberniya)

1943 -: Oblast/ о́бласть

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первый секретарь областного комитета Коммунистической партии (Pervyj sekretar' oblastnogo komiteta Kommunisticheskoj partii) 



1943 – 46: Semyon Borisovich Zadionchenko  Семен Борисович Задионченко

1946 – 51: Evgeny Fyodorovich Kolyshev  Евгений Федорович Колышев

1951 – 52: Vasily Mikhailovich Mokrushin  Василий Михайлович Мокрушин

1952 – 55: Mikhail Ilyich Gusev   Михаил Ильич Гусев

1955 – 60: Stepan Markovich Pilipets   Степан Маркович Пилипец

1960 – 64: Leonid Ignatyevich Lubennikov  Леонид Игнатьевич Лубенников

1963 – 74: Afanasiy Fyodorovich Yeshtokin  Афанасий Федорович Ештокин

1974 – 85: Leonid Aleksandrovich Gorshkov  Леонид Александрович Горшков

1985 – 87: Nikolay Spiridonovich Yermakov  Николай Спиридонович Ермаков

1987 – 88: Vadim Viktorovich Bakatin   Вадим Викторович Бакатин

1988 – 90: Aleksandr Grigoryevich Melnikov  Александр Григорьевич Мельников

1990 – 91: Anatoly Maksimovich Zaytsev  Анатолий Максимович Зайцев

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta)       

1943 – 47: Vladimir Antonovich Gogosov  Владимир Антонови       Гогосов

1947 – 50: Vasily Arsentyevich Moskvin   Василий Арсентьевич Москвин

1950 – 52: Mikhail Ilyich Gusev  Михаил Ильич Гусев

1952 – 55: Pyotr Ivanovich Morozov  Петр Иванович Морозов

1955 – 60: Vladimir Semyonovich Shapovalov  Владимир Семенович Шаповалов

1960 – 62: Mikhail Ilyich Karpenko  Михаил Ильич Карпенко

1962 – 77: Parfenty Vasilyevich Guzenko  Парфентий Васильевич Гузенко

1963 – 64: Nikolay Davydovich Turchin  Николай Давыдович Турчин

1977 – 83: Filipp Vasilyevich Popov  Попов Филипп Васильевич

1983 – 87: Vladimir Nikitovich Poletskov  Владимир Никитович Полецков

1987 – 90: Anatoly Fyodorovich Lyutenko  Анатолий Федорович Лютенко

1990: Mikhail Ivanovich Naydov  Михаил Иванович Найдов

1990 – 91: Aman-geldy Moldagazyevich Tuleyev  Аман-гельды Гумирович Тулеев

Head of the Administration/ Глава администрации (Glava administracii)

1991 – 97: Mikhail Borisovich Kisluyk  Михаил Борисович Кислюк

1997 – 2001: Aman-geldy Moldagazyevich Tuleyev  Аман-гельды Гумирович Тулеев

2001: Valentin Petrovich Mazikin  Валентин Петрович Мазикин

2001 -: Aman-geldy Moldagazyevich Tuleyev  Аман-гельды Гумирович Тулеев

 

Kirov/ Ки́ровская (Kirovskaya)

 

 

1000 a.c – 1378: Udmurtian/ Удму́ртия (Udmurtiya)

1378 – 1485: Republic/ Респу́блика (Respublika)

1485 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 80: Archangelgorod/ Архангелогородская (Arkhangelogorodskaya)

1780 – 96: Vologda/ Волого́дская (Vologódskaya)

1796 – 1929: Vyatka/Вя́тка

1929 – 34: Nizhny Novgorod/ Ни́жний Но́вгород

1934 – 36: Kray/край

1936 -: Oblast/ о́бласть

 

Governors/ Губернатор (Gubernator) 

1896 – 1901: Nikolay Mikhailovich Klingenberg  Николай Михайлович Клингенберг

1901 – 04: Pavel Fedorovich Khomutov  Павел Федорович Хомутов

1904 – 06: Alexandr Georgievich Levchenko  Александр Георгиевич Левченко

1906 – 09: Sergey Dmitrievich Gorchakov  Сергей Дмитриевич Горчаков

1909 – 10: Petr Konstantinovich Kamyshansky  Петр Константинович Камышанский

1910 – 14: Ivan Mikhailovich Strahovsky  Иван Михайлович Страховский

1914 – 16: Andrey Gavrilovich Chernyavsky  Андрей Гаврилович Чернявский

1916 – 17: Nikolay Andreyevich Rudnev Николай Андреевич Руднев

 

Military  Revolutionary Committee/ Военно-революционного комитета (Voenno-revoljucionnogo komiteta)

1917: Mikhail Mikhailovich Popov Михаил Михайлович Попов

 

Secretary Executive Committee of the Communist Party/ Исполнительного Cекретарь комитет Коммунистической партии  (Ispolnitel'nogo Sekretar'  komitet Kommunisticheskoy partii)

1920: Israil Yakoblevich Veytser  Израиль Яковлевич Вейцер

1920 – 21: Stepan Pavlovich Barishnikov  Степан Павлович Барышников

1921 – 22: Pavel Fedorovich Kosterin  Павел Федорович Костерин

1922 – 24: Mark Ilyich Minkov  Марк Ильич Миньков

1924 – 26: Dmitry Aleksandrovich Bulatov   Дмитрий Александрович Булатов

1926 – 28: Pavel Ivanovich Bushuev  Павел Иванович Бушуев

1928 – 29: Alfred Karlovich Lyopa Альфред Карлович Лепа

1929: Edward Karlovich Pramnek  Эдуард Карлович Прамнек

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta)                

1918: Mikhail Mikhailovich Popov  Михаил Михайлович Попов

1918 – 19: Ivan Alekseyevich Akulov Иван Алексеевич Акулов

1919: Aleksey Georgievich Beloborodov Алексей Георгиевич Белобородов

1919 – 21: Israil Yakoblevich Veytser  Израиль Яковлевич Вейцер

1921 – 22: Aleksandr Petrovich Spunde Александр Петрович Спундэ

192. – 1929: F. T.Nedzvetsky Ф. Т.Недзвецкий

1929: Ivan Pavlovich Kolpakov Иван Павлович Колпаков

Vyatka District/ Вятский округ

 

Secretary Executive Committee of the Communist Party/ Исполнительного Cекретарь комитет Коммунистической партии  (Ispolnitel'nogo Sekretar'  komitet Kommunisticheskoy partii)

1929: Edward Karlovich Pramnek  Эдуард Карлович Прамнек

1929 – 30: Lazar Insaakovich Pugachevsky Лазарь Исаакович Пугачевский

1930 – 31: Alexandr Ivanovich Fisher Александр Иванович Фишер

1931 - 33: Nikolay Aleksandrovich Pavlychev  Николай Александрович Павлычев

1933  -34: Aleksandr Alekseyevich Bobkov  Александр Алексеевич Бобков

 

First Secretary of the Kray Committee of the Communist Party/ Первый секретарь Край Комитет Коммунистической партии  (Pervy sekretar' Kray Komitet Kommunisticheskoy partii) 

1934 – 36: Abram Yakovlevich Stolyar Абрам Яковлевич Столяр

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первый секретарь областного комитета Коммунистической партии (Pervyj sekretar' oblastnogo komiteta Kommunisticheskoj partii) 

1936 – 37: Abram Yakovlevich Stolyar  Абрам Яковлевич Столяр

1937 – 38: Mikhail Naumovich Rodin  Михаил Наумович Родин

1938: Nikanor Petrovich Shipulin   Никанор Петрович Шипулин

1938 – 40: Mikhail Yakovlevich Kanunnikov  Михаил Яковлевич Канунников

1940 – 47: Vladimir Vasilyevich Lukyanov Владимир Васильевич Лукьянов

1947 – 52: Ivan Timofeyevich Bykov   Иван Тимофеевич Быков

1952 – 61: Aleksandr Pavlovich Pchelyakov  Александр Павлович Пчеляков

1961 – 71: Boris Fyodorovich Petukhov   Борис Федорович Петухов

1963 – 64: Pavel Georgiyevich Dobroradnykh Павел Георгиевич Доброрадных

1971 – 85: Ivan Petrovich Bespalov Иван Петрович Беспалов

1985 – 87: Vadim Viktorovich Bakatin  Вадим Викторович Бакатин

1987 – 91: Stanislav Aleksandrovich Osminin  Станислав Александрович Осминин

1991: Vladimir Aleksandrovich Kazakovtsev  Владимир Александрович Казаковцев

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta) 

1934 – 37: Aleksandr Aleksyevich Bobkov  Александр Алексеевич Бобков

1937: Pavel Konstantinovich Legkonravov Павел Константинович Легконравов

1937 – 38: Stepan Georgiyevich Pasynkov  Степан Георгиевич Пасынков

1939 – 43: Ivan Leontyevich Ivolgin  Иван Леонтьевич Иволгин

1943 – 45: Pyotr Petrovich Kokurin   Петр Петрович Кокурин

1945 – 47: Ivan Timofeyevich Bykov   Иван Тимофеевич Быков

1947 – 52: Nikolay Ivanovich Svetlakov  Николай Иванович Светлаков

1952: Aleksey Matveyevich Buyeverov   Алексей Матвеевич Буеверов

1952 – 58: Ivan Petrovich Safronov   Иван Петрович Сафронов

1958 – 59: Stepan Vlasovich Kalchenko   Степан Власович Кальченко

1959 – 64: Ivan Faddeyevich Obyedkov  Иван Фаддеевич Объедков

1962 – 64: Grigory Ivanovich Shatalin  Григорий Иванович Шаталин

1964: Yevgeny Nikolayevich Nekrasov   Евгений Николаевич Некрасов

1964 – 86: Nikolay Ivanovich Pauzin  Николай Иванович Паузин

1986 – 87: Stanislav Aleksandrovich Osminin  Станислав Александрович Осминин

1987 – 91: Vasily Aleksyevich Desyatnikov  Василий Алексеевич Десятников

 

Head of the Administration/ Глава администрации (Glava administracii) 

1991 – 96: Vasily Aleksyevich Desyatnikov  Василий Алексеевич Десятников

Governors/ Губернатор (Gubernator)

1996 – 2004: Vladimir Nilovich Sergeyenkov  Владимир Нилович Сергеенков

2004 – 09: Nikolay Ivanovich Shaklein  Николай Иванович Шаклеин

2009 -: Nikita Yuryevich Belykh  Никита Юрьевич Белых

 

Kostroma/ Костромска́я (Kostromskaya)

 

 

4200 a.c – 2000 a.c: Pit-Comb Ware/ ямочно-гребенчатой керамики (Yamochno-grebenchatoy keramiki)

300 – 1277: Finno-Ugric/ Финно-угорские (Finno-ugorskiye)

1277 – 99: Vladimir/ Влади́мирская (Vladimirskaya)

1299 – 1304: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1304 – 1547: Moscow/ Московское (Moskovskoye)

1547 – 1797: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 80: Archangelgorod/ Архангелогородская(Arkhangelogorodskaya)

1780 – 96: Vologda/ Волого́дская (Vologódskaya)

1797 – 1917: Governorate/ губерния (Guberniya)

1917 – 44: Okrug/ о́круг

1944 -: Oblast/ о́бласть

 

Governors/ Губернатор (Gubernator)

1897 – 1902: Ivan Mikhailovich Leontyev  Иван Михайлович Леонтьев

1902 – 05: Leonid Mikhailovich Kniazev  Леонид Михайлович Князев

1905: Pavel Sergeyevich Savvich  Павел Сергеевич Саввич

1905 – 06: Aleksandr Aleksandrovich Vatatsi  Александр Александрович Ватаци

1906 – 09: Aleksey Porfiryevich Veretennikov  Алексей Порфирьевич Веретенников

1910 – 12: Petr Petrovich Shilovsky  Петр Петрович Шиловский

1912 – 15: Petr Petrovich Stremouhov  Петр Петрович Стремоухов

1915 – 16: Aleksandr Petrovich Myakinin  Александр Петрович Мякинин

1916 – 17: Ivan Vasilyevich Hozikov  Иван Васильевич Хозиков

 

Military Revolutionary Committee/ Военно-революционного комитета (Voenno-revoljucionnogo komiteta)

1917: Sergey Petrovich Natsarenus Сергей Петрович Нацаренус

 

Secretary of the Provincial Committee/ Секретарь провинциального комитета партии (Sekretar' provincial'nogo komiteta partii)

1923 – 192.: Ivan Vasilyevich Drozhzhin Иван Васильевич Дрожжин

1927 – 29: Petr Savelyevich Zaslavsky Петр Савельевич Заславский

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta) 

1918: Karl Yakovlevich Fige  Карл Яковлевич Фиге

1919 – 20: Boris Mikhailovich Wolin (Fradkin)  Борис Михайлович Волин (Фрадкин)

1920 – 21: Dmitry Efimovich Berezin Дмитрий Ефимович Березин

1922: Filipp Isayevich Goloshekin (Shai-Isakovich Itsovich) Филипп Исаевич Голощёкин (Шая Ицович-Исакович)

1922: Mikhail Dmitrevich Pastukhov  Михаил Дмитриевич Пастухов

Oblast/о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первый секретарь областного комитета Коммунистической партии (Pervyj sekretar' oblastnogo komiteta Kommunisticheskoj partii) 

1944 – 46: Aleksandr Andreyevich Kondakov Александр Андреевич Кондаков

1946 – 50: Ivan Stepanovich Kuznetsov  Иван Степанович Кузнецов

1950 – 52: Nikolay Semyonovich Pashkin  Николай Семенович Пашкин

1952 – 54: Aleksey Iliych Marfin   Алексей Ильич Марфин

1954 – 56: Dmitry Lavrentyevich Sumtsov  Дмитрий Лаврентьевич Сумцов

1956 – 65: Leonid Yakovlevich Florentyev  Леонид Яковлевич Флорентьев

1963 – 64: Georgy Fyodorovich Yakhnitsky  Георгий Федорович Яхницкий

1965 – 71: Igor Petrovich Skulkov  Игорь Петрович Скулков

1971 – 86: Yury Nikolayevich Balandin  Юрий Николаевич Баландин

1986 – 91: Vladimir Ivanovich Toropov  Владимир Иванович Торопов

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta) 

1944 – 194.: Aleksey Vasilyevich Kurtov  Алексей Васильевич Куртов

195.– 1962: Mikhail Mikhailovich Baranov  Михаил Михайлович Баранов

1962 – 64: Anatoly Ivanovich Kurtchev  Анатолий Иванович Курцев

1962 – 197.: Anatoly Vasilyevich Savin   Анатолий Васильевич Савин

197. – 198.: Konstantin Vasilyevich Dontsov  Константин Васильевич Донцов

198. – 1986: G.A. Goryachev  Г. А.Горячев

1986 – 90: Alvin Yevstafyevich Yeremin   Альвин Евстафьевич Еремин

1990 – 91: Valery Petrovich Arbuzov  Валерий Петрович Арбузов

Heads of the Administration/ Глава администрации (Glava administracii) 

1991 – 97: Valery Petrovich Arbuzov  Валерий Петрович Арбузов

1997 – 2007: Viktor Andreyevich Shershunov  Виктор Андреевич Шершунов

2007: Yury Fyodorovich Tsikunov  Юрий Федорович Цикунов

2007 – 12: Igor Nikolayevich Slyunyayev  Игорь Николаевич Слюняев

2012 -: Sergey Konstantinovich Sitnikov

 

Kurgan/ Курга́нская (Kurganskaya)

 

 

1659 – 1943: Russia/Россия (Rossiya)

1943 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первый секретарь областного комитета Коммунистической партии (Pervyj sekretar' oblastnogo komiteta Kommunisticheskoj partii) 

1943 - 45: Pyotr Alekseyevich Tetyushev  Петр Алексеевич Тетюшев

1945 – 47: Vasily Andreyevich Sharapov  Василий Андреевич Шарапов

1947 – 50: Vladimir Vasilyevich Lobanov  Владимир Васильевич Лобанов

1950 - 55: Georgy Apollinaryevich Denisov  Георгий Аполлинарьевич Денисов

1955 – 66: Gennady Fyodorovich Sizov    Геннадий Федорович Сизов

1963 – 64: Nikolay Nikolayevich Bryzin  Николай Николаевич Брызин

1966 – 85: Filipp Kirillovich Knyazyev  Филипп Кириллович Князев

1985 – 90: Aleksandr Nikolayevich Plekhanov  Александр Николаевич Плеханов

1990 – 91: Georgy Ivanovich Pashkov  Георгий Иванович Пашков

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta) 

1943 – 47: Sergey Ivanovich Molikov   Сергей Иванович Моликов

1947 – 50: Leonid Aleksandrovich Ivanov  Леонид Александрович Иванов

1950 – 52: Aleksey Matveyevich Buyeverov  Алексей Матвеевич Буеверов

1952 – 54: Stepan Vlasovich Kalchenko  Степан Власович Кальченко

1954 – 55: Gennady Fyodorovich Sizov  Геннадий Федорович Сизов

1955 – 59: Dmitry Karpovich Mrykhin   Дмитрий Карпович Мрыхин

1959 – 66: Filipp Kirillovich Knyazyev   Филипп Кириллович Князев

1962 – 64: Nikolay Petrovich Kruglikov  Николай Павлович Кругликов

1966 – 73: Nikolay Grigoryevich Maslov Николай Григорьевич  Маслов

1973 – 88: Aleksandr Ivanovich Makhnev  Александр Иванович Махнев

1988 – 91: Valentin Pavlovich Gerasimov  Валентин Павлович Герасимов

Head of the Administration/ Глава администрации (Glava administracii)  

1991 – 95: Valentin Pavlovich Gerasimov  Валентин Павлович Герасимов

1995 – 96: Anatoly Nikolayevich Sobolev  Анатолий Николаевич Соболев

1996 – 2014: Oleg Aleksyevich Bogomolov  Олег Алексеевич Богомолов

2014 -: Aleksey Gennadyevich Kokorin

 

Kursk/ Ку́рская (Kurskaya)

 

2800 a.c – 2200 a.c: Catacomb/ Катакомбы (Katakomby)

800 a.c – 1200 a.c: Srubna/ Сру́бная (Srúbnaya)

s. VII a.c – 882 d.c: Scythians/ Скифы (Skify)

882 – 1240: Kievan Rus/ Древнерусское (Drevnerusskoye)

1240 – s. XIV: Mongols/Монголы (Mongoly)

s. XIV – 1523: Lithuania/ Литва (Litva)

1523 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 27: Kiev/Кіевская (Kíevskaya)

1727 – 79: Belgorod/ Белгоро́дская (Belgorodskaya)

1779 – 1928: Governorate/ губерния (Guberniya)

1928 – 34: Central Black Earth Oblast/ Центрально-Чернозёмная область (Tsentralno-Chernozyomnaya Oblast)

1934 – 41: Oblast/область

1941 – 43: Germany/Германия (Germaniya)

1943 -: Oblast/ о́бласть

губерния (Guberniya)

 

Governors/ Губернатор (Gubernator)

1892 – 1902: Aleksey Dmitrievich Milutin  Алексей Дмитриевич Милютин

1902 – 05: Nikolay Nikolayevich Gordeyev  Николай Николаевич Гордеев

1905 – 07: Viktor Mikhailovich Borzenko  Виктор Михайлович  Борзенко

1907 – 12: Mikhail Eduardovich Gilhen Михаил Эдуардович Гильхен

1912 – 15: Nikolay Pavlovich Muratov  Николай Павлович Муратов

1915: Aleksandr Andreyevich Katenin  Александр Андреевич Катенин

1915: Sergey Dmitrievich Nabokov Сергей Дмитриевич Набоков

1915: Nikolay Leonidrovich Obolensky  Николай Леонидович Оболенский

1915 – 16: Aleksandr Karlovich Baggovut    Александр Карлович   Багговут

1916: Petr Vasylyevich Gendrikov  Петр Васильевич Гендриков

1916  -17: Aleksandr Alexandrovich Rimsky-Korsakov Александр Александрович Римский-Корсаков

 

Military Revolutionary Committee/ Военно-революционного комитета (Voenno-revoljucionnogo komiteta)

1917: E. N.Zabnitsky Е. Н. Забницкий

1919 – 20: Petr Antonovich Zalutsky  Петр Антонович Залуцкий

 

Secretary of Provincial Committee/ Секретарь провинциального комитета (Sekretar' provincial'nogo komiteta)

1919  – 20: Ilya Savelyevich Shelehes Илья Савельевич Шелехес

 

Executive Secretary of Provincial Committee/ Исполнительного Cекретарь провинциального комитет ( Ispolnitel'nogo Sekretar' provincial'nogo komiteta)

1920 – 23: Karl Yanovich Bauman    Карл Янович  Бауман

1923 – 25: Petr Vasilyevich Guzakov  Петр Васильевич Гузаков

1926 – 28: Alfred Karlovich Lyopa Альфред Карлович Лепа

 

 

Chairman of the Province/ Председатель провинции (Predsedatel' provincii)

1918: Evgeny Ilyich Veger Евгений Ильич Вегер

 

Chairman of the Provincial Committee/ Председатель провинциального комитета (Predsedatel' provincial'nogo komiteta)

1918: V. N Bulgakov  В. Н. Булгаков

1918: A. F Ryndin   А. Ф. Рындин

1918: Olga Alexandrovna Mitkevich Ольга Александровна Миткевич

 

Chairman of Provincial Executive Committee/ Председатель Исполнительного комитета Провинциального (Predsedatel' Ispolnitel'nogo komiteta Provincial'nogo)

1919: Vladimir Pavlovich Antonov-Saratovich  Владимир Павлович Антонов-Саратовский

1919 – 20: Petr Kirillovich Koganovich Петр Кириллович Коганович

1920 – 21: Konstantin Konstantinovich Krotovsky (Yurenen) Константин Константинович Кротовский (Юренев)

1921 – 22: Pavel Aleksandrovich Galanin   Павел Александрович Галанин

1923 – 25: Gregory Kononovich Pryadchenko Григорий Кононович Прядченко

Oblast/о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первый секретарь областного комитета Коммунистической партии (Pervyj sekretar' oblastnogo komiteta Kommunisticheskoj partii) 

1934 – 37: Ivan Ulyanovich Ivanov  Иван Ульянович Иванов

1937: Boris Petrovich Sheboldayev  Борис Петрович Шеболдаев

1937 – 38: Georgy Sergeyevich Peskaryev  Георгий Сергеевич Пескарев

1938 – 48: Pavel Ivanovich Doronin  Павел Иванович Доронин

1948 – 50: Nikolay Vasilyevich Golubyev  Николай Васильевич Голубев

1950 – 52: Vladimir Iosifovich Tischenko Владимир Иосифович Тищенко

1952 – 58: Leonid Nikolayevich Yefremov  Леонид Николаевич Ефремов

1958 – 70: Leonid Gavrilovich Monashev  Леонид Гаврилович Монашев

1963 – 64: Sergey Ivanovich Shapurov  Сергей Иванович Шапуров

1970 – 88: Aleksandr Fyodorovich Gudkov  Александр Федорович Гудков

1988 – 91: Aleksandr Ivanovich Seleznyev  Александр Иванович Селезнев

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председател Исполнительного комитета (Predsedatel Ispolnitel'nogo komiteta) 

1934 – 37: Pyotr Stepanovich Tsaryev  Петр Степанович Царев

1937: Grigory Davydovich Rakitov  Григорий Давыдович Ракитов (Рабинович)

1937 – 38: Ivan Yakovlevich Smirnov  Иван Яковлевич Смирнов

1938 – 39: Anatoly Petrovich Kozlov  Анатолий Петрович Козлов

1940 – 50: Vasily Vasilyevich Voltchkov   Василий Васильевич Волчков

1950 – 54: Grigory Pavlovich Kovalevskiy  Григорий Павлович Ковалевский

1954 – 61: Semyon Ivanovich Tcherepukhin  Семен Иванович Черепухин

1961 – 62: Grigory Stepanovich Fedostcev  Григорий Степанович Федосцев

1962 – 64: Vasily Afanasyevich Belousov  Василий Афанасьевич Белоусов

1962 – 64: Ivan Petrovich Bystrukov  Иван Петрович Быстрюков

1964 – 71: Ivan Ivanovich Dudkin    Иван Иванович Дудкин

1971 – 76: Dmitry Vasilyevich Kamynin  Дмитрий Васильевич Камынин

1976 – 88: Nikolay Illyich Zhurkin  Николай Ильич Журкин

1988 – 91: Gennady Alekseyevich Bereznikov  Геннадий Алексеевич Березников

1991: Vasily Ivanovich Shuteyev  Василий Иванович Шутеев

Heads of the Administration/ Глава администрации (Glava administracii) 

1991 – 96: Vasily Ivanovich Shuteyev  Василий Иванович Шутеев

1996 – 2000: Aleksandr Vladimirovich Rutskoy   Александр Владимирович Руцкой

2000 -: Aleksandr Nikolayevich Mikhailov Александр Николаевич ихайлов

 

Leningrad/ Ленингра́дская (Leningradskaya)

 

1708 – 1924: Governorate/ губерния (Guberniya)

1924 – 27: Petrograd/ Петроградский (Petrogradskiy)

1927 – 41: Oblast/ о́бласть

1941 – 44: Germany/Германия(Germaniya)

1944 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первые секретари обкома Коммунистической партии (Pervyye sekretari obkoma Kommunisticheskoy partii)

1927 – 34: Sergey Mironovich Kirov Серге́й Миро́нович Ки́ров

1934 – 45: Andrey Aleksandrovich Zhdanov Андре́й Алекса́ндрович Жда́нов

1945 – 46: Aleksey Aleksandrovich Kuznetsov Алексей Александрович Кузнецов

1946 – 49: Pyotr Sergeyevich Popkov

1949 – 53: Vasiliy Mikhaylovich Andrianov

1953 – 57: Frol Romanovich Kozlov Фрол Рома́нович Козло́в

1957 – 62: Ivan Vasilyevich Spiridonov

1962 – 70: Vasiliy Sergeyevich Tolstikov  Василий Сергеевич Толстиков

1970 – 83: Grigoriy Vasilyevich Romanov Григорий Васильевич Романов

1983 – 85: Lev Nikolayevich Zaykov Лев Никола́евич Зайко́в

1985 – 89: Yuriy Filippovich Solovyev

 

1989 – 91: Boris Veniaminovich Gidaspov 

 

 

Chairmen of the Executive Committee/Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1927 – 30: Nikolay Pavlovich Komarov

1930 – 31: Ivan Fyodorovich Kodatsky

1931  – 32: Fyodor Filatovich Tsarkov

1932 – 36: Pyotr Ivanovich Struppe

1936 – 37: Aleksey Petrovich Gritchmanov

1937: Pyotr Andreyevich Tyurkin

1937 – 38: Anton Nikitich Nikitin

1938 – 46: Nikolay Vasilyevich Solovyev

1946 – 48: Ilya Stepanovich Kharitonov

1948 – 50: Ivan Dmitriyevich Dmitriyev

1950 – 52: Ivan Petrovich Petrov

1952 – 54: Vladimir Nikolayevich Ponomaryev

1954 – 57: Georgiy Ivanovich Vorobyev

1957 – 61: Nikolay Ivanovich Smirnov Никола́й Ива́нович Смирно́в

1961 – 63: Grigoriy Ivanovich Kozlov

1963 – 64: Vasily Grigoryevich Sominich

1964 – 68: Grigoriy Ivanovich Kozlov

1968 – 80: Aleksandr Nikanorovich Shibalov

1980 – 83: Ratmir Stepanovich Bobovikov

1983 – 89: Nikolay Ivanovich Popov

1989 – 90: Yuriy Fyodorovich Yarov Юрий Фёдорович Яров

1990 – 91:  Lev Alekseyevich Koykolyaynen

Heads of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 96: Aleksandr Semyonovich Belyakov Алекса́ндр Семёнович Беляко́в

1996 – 98: Vadim Anatolyevich Gustov

1998 – 2012: Valeriy Pavlovich Serdyukov Вале́рий Па́влович Сердюко́в

2012 -: Aleksandr Yuryevich Drozdenko

 

Lipetsk/ Ли́пецкая (Lipetskaya)

 

988 – 1402: Chernigov/Черниговское (Chernigovskoye)

1402 – 1795: Lithuania/ Литва (Litva)

1795 – 1954: Russia/Россия (Rossiya)

1954 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первые секретари обкома Коммунистической партии (Pervyye sekretari obkoma Kommunisticheskoy partii)

1954 – 60: Konstantin Pavlovich Zhukov

1960 – 62: Sergey Timofeyevich Puzikov

1963 – 84: Grigoriy Petrovich Pavlov

1984 – 89: Yuriy Alekseyevich Manayenkov

1989 – 91: Viktor Vasilyevich Donskih

1991: Vladimir Fyodorovich Toporkov

 

 

Chairmen of the Executive Committee/Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1954 – 61: Nikolay Semyonovich Pashkin

1961 – 62: Semyon Sergeyevich Nikulin

1962: Grigoriy Petrovich Pavlov

1962 – 80: Nil Dmitriyevich Novikov

1980 – 89: Viktor Vasilyevich Donskih

1989 – 91: Vladimir Fyodorovich Toporkov

Head of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 92: Gennadiy Vasilyevich Kuptsov

1992  – 93: Vladimir Vasilyevich Zaytsev

1993 – 98: Mikhail Tikhonovich Narolin

1998 -: Oleg Petrovich Korolyev

 

Magadan/ Магаданская (Magadanskaya)

 

? - 1743: Evens/ Эвены (Eveny)

1743 – 1953: Russia/Россия (Rossiya)

1953 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первые секретари обкома Коммунистической партии (Pervyye sekretari obkoma Kommunisticheskoy partii)

1953 – 58: Tikhon Ivanovich Ababkov

1958 – 68: Pavel Yakovlevich Afanasiyev

1968 – 78: Sergey Afanasyevich Shaidurov Сергей Афанасьевич Шайдуров

1986 – 89: Aleksandr Dmitriyevich Bogdanov

1989 – 91: Vladimir Valentinovich Svekolkin

 

 

Chairmen of the Executive Committee/Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1953 – 58: Pavel Yakovlevich Afanasyev

1958 – 60: Timofey Samoylovich Ivanenko

1960 – 79: Ivan Petrovich Chistyakov

1979 – 87: Vitaliy Afanasyevich Dyatel

1987 – 90: Vyacheslav Ivanovich Kobets Вячеслав Иванович Кобец

1990 – 91: Viktor Grigoryevich Mikhaylov

 

Head of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 96: Viktor Grigoryevich Mikhaylov

Governors/ губернаторы (Gubernatory)

1996  – 2002: Valentin Ivanovich Tsvetkov

2002 – 13: Nikolay Nikolayevich Dudov Никола́й Никола́евич Ду́дов

2013 -: Vladimir Petrovitch Pecheny

 

Moscow/ Моско́вская (Moskovskaya)

 

1708 – 1929: Governorate/ губерния (Guberniya)

1929: Centralno-Promyshlennaya/ Центрально-Промышленная (Tsentral'no-Promyshlennaya)

1929 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/Первые секретари обкома Коммунистической партии (Pervyye sekretari obkoma Kommunisticheskoy partii)

1929 – 30: Karl Yanovich Bauman

1930 – 35: Lazar Moiseyevich Kaganovich Ла́зарь Моисе́евич Кагано́вич

1935 – 38: Nikita Sergeyevich Khrushchev Ники́та Серге́евич Хрущёв

1938: Aleksandr Ivanovich Ugarov

1938 – 45: Aleksandr Sergeyevich Scherbakov Алекса́ндр Серге́евич Щербако́в

1945 – 49: Georgiy Mikhaylovich Popov

1949 – 53: Nikita Sergeyevich Khrushchev Ники́та Серге́евич Хрущёв

1953 – 54: Nikolay Aleksandrovich Mikhaylov

1954 – 59: Ivan Vasilyevich Kapitonov

1959 – 60: Pyotr Nilovich Demitchev Пётр Нилович Демичев

1960 – 63: Grigoriy Grigoryevich Abramov

1963 – 85: Vasiliy Ivanovich Konotop

1985 – 90: Valentin Karpovich Mesyats

1990 – 91: Boris Ivanovich Balashov

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1929  – 32: Konstantin Vasilyevich Ukhanov

1932 – 34: Grigoriy Naumovich Kaminsky Григорий Наумович Каминский

1934 – 37: Nikolay Alekseyevich Filatov

1937 – 38: Ivan Sergeyevich Khohlov

1938: Aleksandr Illarionovich Yefremov Александр Илларионович Ефремов

1938 – 40: Georgiy Nikolayevich Paltsev

1940 – 47: Pavel Sergeyevich Tarasov

1947 – 50: Pavel Grigoryevich Burylichev

1950 – 52: Semyon Petrovich Afanasiyev

1952 – 56: Aleksandr Petrovich Volkov

1956 – 59: Nikolay Fyodorovich Ignatov

1959 – 63: Vasiliy Ivanovich Konotop

1963 – 81: Nikolay Timofeyevich Kozlov

1981 – 86: Vasiliy Serafimovich Pestov Василий Серафимович Пестов

1986 – 90: Ivan Mikhaylovich Tcherepanov

1990 – 91: Anatoliy Stepanovich Tyazhlov

 

Head of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 2000: Anatoliy Stepanovich Tyazhlov Анатолий Степанович Тяжлов

2000: Vasiliy Yuryevich Golubev Василий Юрьевич Голубев

Governors/ губернаторы (Gubernatory)

2000 – 12: Boris Vsevolodovich Gromov Бори́с Все́володович Гро́мов

2012: Sergey Kuzhugetovich Shoygu Серге́й Кужуге́тович Шойгу́

2012: Ruslan Khadzhismelovich Tsalikov

2012 -: Andrey Yuryevich Vorobyov Андрей Юрьевич Воробьёв

 

Murmansk/ Му́рманская (Murmanskaya)

 

? - 1478: Saami/ Саамы (Saamy)

1478 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 80: Archangelgorod/ Архангелогородская (Arkhangelogorodskaya)

1796 – 1927: Arkhangelsk/ Арха́нгельская (Arkhangelskaya)

1927 – 38: Okrug/ о́круг

1938 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party/ Первые секретари окружного комитета Коммунистической партии (Pervyye sekretari okruzhnogo komiteta Kommunisticheskoy partii)

1927 – 30: Stepan Ignatyevich Lukyanov

1930 – 31: Pavel Donatovich Leshchynskiy Павел Донатович Лещинский

1931: Mikhail Ivanovich Akhmatov

1931 – 37: Abram Izrailevich Abramov

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1938 – 39: Sergey Antonovich Petrov

1939 – 45: Maksim Ivanovich Starostin

1945 – 50: Aleksey Mikhaylovich Kutyrev

1950 – 58: Vasiliy Andreyevich Prokofyev

1958 – 66: Georgiy Yakovlevich Denisov

1966 – 71: Nikolay Leontyevich Konovalov

1971 – 88: Vladimir Nikolayevich Ptitsyn

1988 – 90: Aleksey Kuzmich Balagurov

1990 – 91: Sergey Leonidovich Serokurov

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1931  – 32: Yevgeniy Yuryevich Zingis

1932 – 36: Pyotr Maksimovich Gorbunov

1936 – 38: Dmitriy Ivanovich Loginov

1938 – 39: Ivan Andreyevich Glotov

1939 – 40: Mikhail Vasilyevich Vavilov

1940 – 41: Ivan Nikitovich Buyakov

1941 – 47: Boris Grigoryevich Lytkin Бори́с Григо́рьевич Галёркин

1947 – 53: Pavel Ivanovich Shurygin

1953 – 57: Yakov Sergeyevich Tarabuyev

1957 – 59: Arkhip Dmitriyevich Fedorov

1959 – 66: Nikolay Leontyevich Konovalov

1966 – 71: Aleksey Matveyevich Matveyev

1971: Vladimir Nikolayevich Ptitsyn

1971 – 84: Aleksey Pavlovich Zazulin

1984 – 90: Yuriy Zosimovich Balakshin

1990 – 91: Anatoliy Alekseyevich Malinin

Head of the Administration/

 

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 96: Yevgeniy Borisovich Komarov

1996 – 97: Yuriy Alekseyevich Yevdokimov

Governors/губернаторы (Gubernatory)

 

1997 – 2009: Yuriy Alekseyevich Yevdokimov 

2009 – 12: Dmitriy Vladimirovich Dmitriyenko Дмитрий Владимирович Дмитриенко

2012 -: Marina Vasilyevna Kovtun Марина Васильевна Ковтун

 

Nizhny Novgorod/ Нижегоро́дская (Nizhegorodskaya)

 

? - 1220: Volga Bulgarian/ Волжская Булгария (Volzhskaya Bulgariya)

1220 – 1331: Vladimir/ Влади́мирская (Vladimirskaya)

1331 – 1547: Moscow/ Моско́вская (Moskovskaya)

1547 – 1714: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 14: Archangelgorod/ Архангелогородская (Arkhangelogorodskaya)

1714 – 1929: Governatore/ губерния (Guberniya)

1929: Nizhegorod/ Нижегородская (Nizhegorodskaya)

1929 – 32: Nizhnevolzhsky/

Нижний Волжский (Nizhniy Volzhskiy)

1932 – 36: Gorkovsky/ Го́рьковский (Gór'kovskiy)

1936 – 90: Gorkiy/ Горького (Gor'kogo)

1990 -: Oblast/ о́бласть

Gorkiy Oblast/ Горького область (Gor'kogo oblast')

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1929 – 34: Andrey Aleksandrovich Zhdanov Андрей Александрович Жданов

1934 – 37: Eduard Karlovich Pramnek

1937 – 39: Yuliy Moiseyevich Kaganovich

1939 – 40: Aleksey Ivanovich Shakhurin

1940 – 46: Mikhail Nikolayevich Rodionov

1946 – 50: Sergey Yakovlevich Kireyev

1950 – 55: Dmitriy Grigoryevich Smirnov

1955 – 57: Nikolay Grigoryevich Ignatov Никола́й Григо́рьевич Игна́тов

1957 – 58: Nikolay Nikolayevich Smelyakov

1958 – 62: Leonid Nikolayevich Yefremov

1962 – 65: Mikhail Timofeyevich Yefremov Михаил Тимофеевич Ефремов

1965 – 68: Konstantin Fyodorovich Katushev

1968 – 74: Nikolay Ivanovich Maslennikov

1974 – 88: Yuriy Nikolayevich Khristoradnov

1988 – 91: Gennadiy Maksimovich Khodyrev

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1929 – 34: Nikolay Ivanovich Pakhomov Николай Иванович Пахомов

1934 – 37: Yuliy Moiseyevich Kaganovich

1937 – 38: Aleksey Nikolayevich Burov

1938 – 39: Aleksandr Pavlovich Luchkin

 

1939 – 40: Mikhail Nikolayevich Rodionov

1940 – 43: Modest Tikhonovich Tretyakov

1943 – 48: Aleksandr Pavlovich Yefimov

1944 – 48: Vladimir Yevseyevich Pedyev

1946 – 50: Nikolay Vasilyevich Zhiltsov

1950 – 55: Aleksey Mikhaylovich Salanov

1955 – 62: Ivan Ivanovich Tchugunov

1962 – 64: Ivan Illyich Biryukov

1964 – 72: Ivan Ivanovich Tchugunov

 

1972 – 86: Vasiliy Ivanovich Semyonov 

1986 – 91: Aleksandr Aleksandrovich Sokolov Александр Александрович Соколов

Nizhny Novgorod

 

Head of the Administration/

 

Глава Администрации (Glava Administratsii)

 

1991 – 95: Boris Yefimovich Nemtsov Борис Ефимович Немцóв; 

 

Governors/губернаторы (Gubernatory) 

1995 – 97: Boris Yefimovich Nemtsov Борис Ефимович Немцóв;

1997: Yuriy Isakovich Lebedev

1997 – 2001: Ivan Petrovich Sklyarov

2001 – 08: Gennadiy Maksimovich Khodyrev Геннадий Максимович Ходырев

2008 -: Valeriy Pavlinovich Shantsev Валерий Павлинович Шанцев

 

Novgorod/ Новгоро́дская (Novgorodskaya)

 

862 – 1136: Kievan Rus/ Древнерусское государство (Drevnerusskoye gosudarstvo)

1136 – 1478: Republic/ Респу́блика (Respublika)

1478 – 1547: Moscow/Моско́вская (Moskovskaya)

1547 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 27: Saint Petersburg/ Санкт-Петербу́ргская (Sankt-Peterburgskaya)

1727 – 1927: Governorate/ губерния (Guberniya)

1927 – 41: Leningrad/ Ленингра́дская (Leningradskaya)

1941 – 44: Germany/Германия (Germaniya)

1944 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1944 – 48: Grigoriy Kharitonovich Bumagin Григорий Харитонович Бумагин

1948 – 51: Mikhail Nikolayevich Tupitsyn Михаил Николаевич Тупицын

1951 – 53: Aleksandr Grigoryevich Fyodorov

1953 – 56: Terentiy Fomich Shtykov Терентий Фомич Штыков

1956 – 58: Tikhon Ivanovich Sokolov

1958 – 61: Vasiliy Andreyevich Prokofyev

1961 – 72: Vladimir Nikolayevich Bazovsky

1972 – 86: Nikolay Afanasiyevich Antonov

1986 – 91: Ivan Ivanovich Nikulin

 

 

Chairmen of the Executive Committee Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1944 – 49: Pyotr Pavlovich Yeremeyev

1949: Mikhail Ivanovich Safonov

1949 – 51: Arkhip Dmitriyevich Fyodorov

1951 – 54: Filipp Prokopyevich Minayev

1954 – 195.: Pavel Nikolayevich Lyalin

195. – 59: Anatoliy Ivanovich Grigoryev

 

1959 – 60: Grigoriy Aleksandrovich Ryabkov 

1960 – 66: Sergey Kirillovich Aleksandrov

1966 – 72: Nikolay Afanasiyevich Antonov

1972 – 77: Ivan Ivanovich Sergunin

1977 – 86: Vladimir Georgiyevich Smirnov

 

1986 – 90: Mikhail Yevgenyevich Semenov

1990 – 91: Nikolay Ivanovich Grazhdankin Николай Иванович Гражданкин

Heads of the Administration/ Главы Администрации (Glavy Administratsii)

1991 – 2007: Mikhail Mikhaylovich Prusak Михаи́л Миха́йлович Пруса́к

2007 -: Sergey Gerasimovich Mitin Серге́й Гера́симович Ми́тин

 

Novosibirsk/ Новосиби́рская (Novosibirskaya)

 

? - s. XIII: Siberian Tatars/ Сибирские татары (Sibirskiye tatary)

s. XIII – s. XIV: Golden Horde/ Золотая Орда (Zolotaya Orda)

1468 – 1598: Khanate/каганат (Kaganat)

1598 – 1796: Russia/Россия (Rossiya)

1796 – 1804: Tobolsk/ Тобольская (Tobol'skaya)

1804 – 1925: Tomsk/ То́мская (Tomskaya)

1925 – 30: Sibirskiy/ Сибирский

1930 – 37: Zapadno-Sibirskiy/ Западно-Сибирский

1937-: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party/ Первые секретари края Комитета Коммунистической партии (Pervyye sekretari kraya Komiteta Kommunisticheskoy partii)

1924 – 26: Stanislav Vikentyevich Kosior Станислав Викентьевич Косиор

 

1926 – 29: Sergey Ivanovich Syrtsov Серге́й Ива́нович Сырцо́в 

1929 – 37: Robert Indrikovich Eyhe

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1937: Robert Indrikovich Eyhe

1937 – 38: Ivan Ivanovich Alekseyev

1938 – 39: Gennadiy Andreyevich Borkov

1939 – 42: Gennadiy Nikitich Pugovkin

1942 – 49: Mikhail Vasilyevich Kulagin

1949 – 55: Ivan Dmitriyevich Yakovlev Иван Дмитриевич Яковлев

1955 – 57: Boris Ivanovich Deryugin

1957 – 59: Boris Nikolayevich Kobelev

1959 – 78: Fyodor Stepanovich Goryachev Фёдор Степанович Горячев

1978 – 88: Aleksandr Pavlovich Filatov

1988 – 89: Vladimir Vasilyevich Kazarezov

1989 – 90: Vitaliy Petrovich Mukha

1990: Vladimir Nikiforovich Poleshchuk

1990 – 91: Vladimir Aleksandrovich Mindolin

 

 

Chairmen of the Executive Committee Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1925 – 29: Robert Indrikovich Eyhe

1929 – 30: Stepan Matveyevich Kuznetsov Степан Матвеевич Кузнецов

 

1930: Ivan Yevdokimovich Klimenko

1930 – 37: Fyodor Pavlovich Gryadinskiy

1937 – 38: Sergey Aleksandrovich Shvarts

1938: Nikolay Fyodorovich Lobov

1938 – 39: Yakov Georgiyevich Yegorov

1939 – 40: Mark Semyonovich Burlakov

1940: Vasiliy Andreyevich Sharapov Василий Андреевич Шарапов

1940 – 42: Gennady Nikolayevich Godovitsyn

1942 – 45: Ivan Timofeyevich Grishin

1945 – 46: Tikhon Ivanovich Sokolov

1946 – 49: Leonid Ivanovich Sokolov

1949 – 51: Anatoliy Mikhaylovich Batamirov

1951 – 56: Ivan Grigoryevich Shkarban

1956 – 59: Nikolay Ivanovich Zhukovsky Николай Иванович Жуковский

1959 – 64: Stepan Stepanovich Avramenko Степан Степанович Авраменко

 

1964 – 73: Aleksey Illyich Zverev 

1973 – 83: Viktor Andreyevich Filatov

1983 – 91: Vladimir Anatolyevich Bokov

 

Head of the Administration/ Главы Администрации (Glavy Administratsii)

1991 – 93: Vitaliy Petrovich Mukha

1993 – 95: Ivan Ivanovich Indinok

1995 – 2000: Vitaliy Petrovich Mukha

Governors/ губернаторы (Gubernatory)

2000 – 10: Viktor Aleksandrovich Tolokonskiy Виктор Александрович Толоконский

2010 – 14: Vasiliy Alekseyevich Yurchenko

2014 -: Vladimir Filippovich Gorodetskiy Владимир Филиппович Городецкий

 

Omsk/ О́мская (Omskaya)

 

593 – 659: Western Turkic/ Западно-тюркский (Zapadno-tyurkskiy)

1240 – 1490: Golden Horde/ Золотая Орда (Zolotaya Orda)

1490 – 1598: Khanate/каганат (Kaganat)

1598 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 82: Siberia Governorate/ Сибирский губерния (Sibirskiy guberniya)

1925 – 34: Krai/ край

1934 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1934 – 37: Dmitriy Aleksandrovich Bulatov Дмитрий Александрович Булатов

1937: Zinoviy Grigoryevich Simanovich

1937 – 38: Fyodor Petrovich Naumov

1938 – 40: Nikolay Ivanovich Nevezhin

1940 – 43: Mikhail Andreyevich Kudinov

1943 – 49: Sergey Stepanovich Rumyantsev

1949 – 51: Nikolay Vasilyevich Kiselyev Николаы Василыевич Киселыев

1951 – 52: Leonid Ivanovich Kuzik Леонид Иванович Кузик

1952 – 55: Ivan Kononovich Lebedyev Иван Кононович Лебедыев

1955 – 61: Yevgeniy Petrovich Koluschinskiy

1961 – 87: Sergey Iosifovich Manyakin Манякин Сергей Иосифович

1987 – 89: Yevgeniy Dmitriyevich Pokhitaylo

1989 – 90: Anatoliy Pavlovich Leontyev

1990: Nikolay V. Zhuravlev

1990 – 91: Ivan Aleksandrovich Nazarov

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1934 – 37: Sergey Sergeyevich Kondratyev Серге́й Серге́евич Смирно́в

1937 – 43: Sergey Iosifovich Yevstigneyev

1943 – 45: Daniil Mikhaylovich Tokarev

1945 – 51: Leonid Ivanovich Kuzik Леонид Иванович Кузик

1951 – 53: Vasiliy Fyodorovich Stepkin

 

1953 – 57: Mikhail Yefremovich Demidenko

1957 – 62: Sergey Vasilyevich Ladeyschikov

1962 – 69: Pyotr Mikhaylovich Grigoryev

1969 – 73: Konstantin Nikolayevich Golikov

1973 – 82: Yakov Georgiyevich Yegorov

1982 – 87: Yevgeniy Dmitriyevich Pokhitaylo

1987 – 89: Anatoliy Pavlovich Leontyev

1989 – 91: Leonid Konstantinovich Polezhayev Леонид Константинович Полежаев

 

Head of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 95: Leonid Konstantinovich Polezhayev Леонид Константинович Полежаев

Governors/ губернаторы (Gubernatory)

1995 – 2012: Leonid Konstantinovich Polezhayev Леонид Константинович Полежаев

2012 -: Viktor Ivanovich Nazarov Виктор Иванович Назаров

 

Orenburg/ Оренбу́ргская

 

1744 – 1928: Governorate/ губерния (Guberniya)

1928 – 34: Middle Volga/ Средняя Волга (Srednyaya Volga)

1934 – 38: Oblast/ о́бласть

1938 – 57: Chkalovsk/ Чка́ловск

1957 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1934 – 37: Aleksandr Fyodorovich Gorkin Александр Фыодорович Горкин

1937: Pyotr Vasilyevich Mitrofanov

1937 – 38: Grigoriy Petrovich Rakov

1938 – 42: Aleksandr Afanasyevich Dubrovskiy

1942 – 48: Georgiy Apollinaryevich Denisov

1948 – 55: Pavel Nikolayevich Korchagin

1955 – 57: Dmitriy Stepanovich Polyanskiy Дми́трий Степа́нович Поля́нский

1957 – 61: Gennadiy Ivanovich Voronov Генна́дий Ива́нович Во́ронов

1961 – 64: Viktor Aleksandrovich Shurygin

1964 – 80: Aleksandr Vlasovich Kovalenko

1980 – 89: Anatoliy Nikiforovich Balandin Анатолий Никифорович Баландин

1989 – 91: Anatoliy Fyodorovich Kolinichenko

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1934 – 37: Konstantin Yefimovich Vasilyev

1937 – 39: Konstantin Aleksandrovich Milovanov

 

1939 – 40: Fyodor Illarionovich Kolesov 

1940 – 42: Grigoriy Vasilyevich Kvasov

1942 – 44: Ilya Georgiyevich Popov

1944 – 45: Aleksey Mikhaylovich Kutyrev

1945 – 52: Ivan Petrovich Safronov

1952 – 60: Aleksandr Yakovlevich Zhukov

 

1960 – 66: Ivan Illyich Moltchaninov

1966 – 80: Anatoliy Nikiforovich Balandin Анатолий Никифорович Баландин

1980 – 91: Aleksandr Grigoryevich Kostenyuk

Head of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 96: Vladimir Vasilyevich Yelagin Владимир Васильевич Елагин

1999 – 2010: Aleksey Andreyevich Chernyshev Алексей Андреевич Чернышёв

2010 -: Yuriy Aleksandrovich Berg Юрий Александрович Берг

 

Oryol/ Орло́вская (Orlovskaya)

 

988 – 1402: Chernigov /Черниговское (Chernigovskoye)

1402 – 1795: Lithuania / Литва (Litva)

1796 - 1928: Governorate/ губерния (Guberniya)

1937 – 41: Oblast/ о́бласть

1941 – 43: Germany/Германия (Germaniya)

1943 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1937: Vladimir Dmitriyevich Nikitin Владимир Дмитриевич Никитин

1937 – 38: Konstantin Iosifovich Bidinskiy

 

1938 – 42: Vasiliy Ivanovich Boytsov 

1942 – 44: Aleksandr Pavlovich Matveyev

1944 – 48: Nikolay Grigoryevich Ignatov Никола́й Григо́рьевич Игна́тов

1948 – 51: Leonid Ivanovich Krylov

1951 – 54: Ivan Alekseyevich Volkov

1954 – 55: Fyodor Romanovich Vasilyev

1960 – 65: Nikolay Fyodorovich Ignatov

1965 – 70: Tikhon Ivanovich Sokolov

1970 – 85: Fyodor Stepanovich Meshkov

1985 – 89: Yegor Semyonovich Stroyev Его́р Семёнович Стро́ев

1989 – 91: Nikolay Andreyevich Volodin

1991: Aleksandr Alekseyevich Labeykin

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1937: Konstantin Iosifovich Bidinskiy

1939 – 194.: Aleksey Nazarovich Slesaryev

194. – 43: Aleksandr Alekseyevich Svintsov Александр Алексеевич Свинцов

1943: Mikhail Petrovich Romashin Михаил Петрович Ромашин

1943 – 50: Aleksey Yefimovich Plekhanov Алексей Ефимович Плеханов

1950 – 53: Vasiliy Maksimovich Shakhanov Василий Максимович Шаханов

 

1953 – 58: Ivan Nikolayevich Filatov  Иван Николаевич Филатов

1958 – 65: Nikolay Ivanovich Golubyev Николай Иванович Голубев

1965 – 70: Fyodor Stepanovich Meshkov Федор Степанович Мешков

1970 – 78: Ivan Petrovich Sveshnikov Иван Петрович Свешников

1978 – 85: Viktor Iosifovich Krupskiy Виктор Иосифович Крупский

1985 – 91: Aleksandr Yefremovich Vasilkovskiy Александр Ефремович Васильковский

Head of the Administration/ Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 93: Nikolay Pavlovich Yudin Николай Павлович Юдин

1993 – 2009: Yegor Semyonovich Stroyev Егор Семенович Строев

2009 – 14: Aleksandr Petrovich Kozlov Александр Петрович Козлов

2014 -: Vadim Vladimirovich Potomskiy  Вадим Владимирович Потомский

 

Penza/ Пе́нзенская (Penzenskaya)

 

1718 – 80: Kazan/ Каза́нь

1780 – 1928: Governorate/ губерния (Guberniya)

1928 – 39: Tambov/ Тамбо́вская (Tambovskaya)

1939 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1939 – 42: Aleksandr Fyodorovich Kabanov Александр Федорович Кабанов

1942 – 49: Konstantin Andreyevich Morshchinin

1949 – 52: Ivan Kononovich Lebedyev Иван Кононович Лебедев

1952 – 61: Sergey Mikhaylovich Butuzov Сергей Михайлович Бутузов

1961 – 79: Lev Borisovich Yermin

 

1979 – 90: Fyodor Mikhaylovich Kulikov Федор Михайлович Куликов

1990 – 91: Boris Fyodorovich Zubkov Борис Федорович Зубков

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1939 – 42: Trofim Gavrilovich Dazhin

1942 – 43: Yevgeniy Mikhaylovich Poroshin Евгений Михайлович Порошин

1943 – 45: Matvey Vasilyevich Motinov Матвей Васильевич Мотинов

1945 – 48: Mikhail Ivanovich Zakharov Михаил Иванович Захаров

1948 – 49: Yakov Ivanovich Abramov Яков Иванович Абрамов

1949 – 50: Aleksandr Fedoseyevich Petrischev

1950 – 55: Fyodor Davydovich Kulakov Федор Давыдович Кулаков

1955 – 61: Viktor Ivanovich Pischulin Виктор Иванович Пищулин

1961 – 65: Grigoriy Lavrentyevich Smirnov Григорий Лаврентьевич Смирнов

1965: Boris Aleksandrovich Matkin

1965 – 68: Nikolay Petrovich Malshakov

1968 – 89: Viktor Karpovich Doroshenko Виктор Карпович Дорошенко

1989 – 91: Anatoliy Fyodorovich Kovlyagin

Head of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 93: Aleksandr Andreyevich Kondratyev Александр Андреевич Кондратьев

1993 – 98: Anatoliy Fyodorovich Kovlyagin

1998 – 2015: Vasiliy Kuzmich Bochkarev Василий Кузьмич Бочкарев

2015 -: Ivan Aleksandrovich Belozertsev Иван Александрович Белозерцев

 

Pskov/ Пско́вская (Pskovskaya)

 

s. VI a.c – 862 d.c: Slavs/ Славяне (Slavyane)

862 – 1230: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1230 – 1348: Novgorod/ Новгоро́дская

1348 – 1510: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1510 – 1772: Russia/Россия (Rossiya)

1772 – 1927: Governatore/ губерния (Guberniya)

1927 – 41: Leningrad/ Ленингра́дская (Leningradskaya)

1941 – 44: Germany/Германия

1944 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1944 – 49: Leontiy Makaryevich Antyufeyev

1949 – 51: Gennadiy Nikolayevich Shubin Геннадий Николаевич Шубин

1951 – 61: Mikhail Yakovlevich Kanunnikov  Михаил Яковлевич Канунников

1961 – 71: Ivan Stepanovich Gustov Иван Степанович Густов

1971 – 87: Aleksey Mironovich Rybakov Алексей Миронович Рыбаков

 

1987 – 88: Yuriy Nikolayevich Pogorelov Юрий Николаевич Погорелов

1988 – 90: Aleksey Nikolayevich Ilyin Алексей Николаевич Ильин

1990: Nikolay Nikolayevich Vorobyov Николай Николаевич Воробьев

1990 – 91: Vladimir Stepanovich Nikitin Владимир Степанович Никитин

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1944 – 47: Vasily Dmitriyevich Semin Василий Дмитриевич Семин

1947 – 50: Aleksandr Ivanovich Peregud Александр Иванович Перегуд

1950 – 56: Ivan Aleksandrovich Skvortsov Иван Александрович Скворцов

1956 – 62: Yakov Andreyevich Prushinskiy

1962 – 82: Boris Aleksandrovich Osipchik

1982 – 91: Vitaliy Nikolayevich Pushkaryev Виталий Николаевич Пушкарев

Head of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 92: Anatoliy Alekseyevich Dobryakov Анатолий Алексеевич Добряков

1992 – 96: Vladislav Nikolayevich Tumanov Владислав Николаевич Туманов

1996 – 2004: Yevgeniy Eduardovich Mikhaylov Евгений Эдуардович Михайлов

2004 – 09: Mikhail Varfolomeyevich Kuznetsov Михаил Варфоломеевич Кузнецов

2009 -: Andrey Anatolyevich Turchak Андрей Анатольевич Турчак

 

Rostov/ Росто́вская (Rostovskaya)

 

1761 – 86: Russia/Россия (Rossiya)

1786 – 1920: Don Host/ Войска Донского (Voyska Donskogo)

1920 – 24: Donskaya/ Донска́я

1924: Yugo-Vostochnaya/ Юго-Восточная

1924: Yugo-Vostochny/ Ю́го-Восто́чный

1924 – 34: Severo-Kavkazsky/ Северо-Кавказский

1934 – 37: Azovo-Chernomorsky/ Азово-Черноморский

1937 – 41: Oblast/ о́бласть

1941: Germany/Германия (Germaniya)

1941 – 42: Oblast/ о́бласть

1942 – 43: Germany/Германия(Germaniya)

1943 – 54: Oblast/ о́бласть

1954 – 57: Kamensk/ Ка́менск

1957 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1922 – 24: Nikolay Nikolayevich Kolotilov  Николай Николаевич Колотилов

 

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party/ Первые секретари края Комитета Коммунистической партии (Pervyye sekretari kraya Komiteta Kommunisticheskoy partii)

1924 – 26: Anastas Ivanovich Mikoyan Анастас Иванович Микоян

1926: Grigoriy "Sergo" Konstantinovich  Ordzhonikidze Григорий "Серго" Константинович Орджоникидзе

1926 – 28: Mikhail Semyonovich Chudov Михаил Семенович Чудов

1928 – 31: Andrey Andreyevich Andreyev Андрей Андреевич Андреев

1931 – 37: Boris Petrovich Sheboldayev

1937: Yefim Georgiyevich Yevdokimov Ефим Георгиевич Евдокимов

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1937 – 38: Yefim Georgiyevich Yevdokimov Ефим Георгиевич Евдокимов

1938 – 44: Boris Aleksandrovich Dvinsky  Борис Александрович Двинский

1944 – 47: Pyotr Illyich Aleksandryuk

1947 – 50: Nikolay Semyonovich Patolichev Николай Семенович Патоличев

1950 – 52: Pyotr Nikitich Pastushenko Петр Никитич Пастушенко

1952 – 60: Nikolay Vasilyevich Kiselyev Николай Васильевич Киселев

1960: Aleksey Illarionovich Kirichenko Алексей Илларионович Кириченко

1960 – 62: Aleksandr Vasilyevich Basov Александр Васильевич Басов

1962 – 64: Vladimir Vladimirovich Skryabin Владимир Владимирович Скрябин

1964 – 66: Mikhail Sergeyevich Solomentsev Михаил Сергеевич Соломенцев

 

1966 – 84: Ivan Afanasyevich Bondarenko Иван Афанасьевич Бондаренко 

1984 – 86: Aleksandr Vladimirovich Vlasov Александр Владимирович Власов

 

1986 – 90: Boris Mikhaylovich Volodin Борис Михайлович Володин  

1990 – 91: Vitaliy Timofeyevich Suslin Виталий Тимофеевич Суслин

 

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1923 – 25: Nikolay Boleslavovich Eysmont Николай Болеславович Эйсмонт

1925 – 26: Vladimir Nikolayevich Tolmachev Владимир Николаевич Толмачев

1926 – 29: Pyotr Alekseyevich Bogdanov Петр Алексеевич Богданов

1929 – 32: Ivan Nikiforovich Pivovarov Иван Никифорович Пивоваров

1932 – 37: Vitaliy Filippovich Larin Виталий Филиппович Ларин

1937: Ivan Ulyanovich Ivanov Иван Ульянович Иванов

1937: Fyodor Andreyevich Koltsov Федор Андреевич Кольцов

1937 – 38: Pyotr Ivanovich Muravyev Петр Иванович Муравьев

1938 – 41: Leonid Georgiyevich Rudenko Леонид Георгиевич Руденко

1941 – 43: Matvey Vasilyevich Motinov Матвей Васильевич Мотинов

1943 – 48: Ivan Polikarpovich Kiparenko

1948 – 50: Pyotr Nikitich Pastushenko Петр Никитич Пастушенко

1950 – 52: Grigoriy Prokofyevich Dobrynin Григорий Прокофьевич Добрынин

1952 – 54: Aleksandr Vasilyevich Gritsenko Александр Васильевич Гриценко

1954 – 55: Ivan Andreyevich Fedchenko Иван Андреевич Федченко

1955 – 60: Aleksandr Vasilyevich Basov Александр Васильевич Басов

1960: Sergey Timofeyevich Puzikov Сергей Тимофеевич Пузиков

1960 – 64: Ivan Illyich Zametin

1964 – 66: Ivan Afanasyevich Bondarenko  Иван Афанасьевич Бондаренко

1966 – 70: Vladimir Filippovich Mazovka

1970 – 79: Stanislav Nikolayevich Sabaneyev Станислав Николаевич Сабанеев

1979 – 84: Nikolay Mikhaylovich Ivanicky

1984 – 86: Boris Mikhaylovich Volodin Борис Михайлович Володин

1986 – 89: Nikolay Dmitriyevich Pivovarov Николай Дмитриевич Пивоваров

1989 – 90: Leonid Andreyevich Ivanchenko Леонид Андреевич Иванченко

1990 – 91: Viktor Vasilyevich Borodayev

Head of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

 

1991 – 2010: Vladimir Fyodorovich Chub Владимир Федорович Чуб 

2010 -: Vasiliy Yuryevich Golubev Василий Юрьевич Голубев

 

Ryazan/ Ряза́нская (Ryazanskaya)

 

s. VII a.c – s. II a.c: Gorodets/ Городе́ц

s. VI – 988: Slavs/ Славяне (Slavyane)

988 – 1097: Chernigov/ Чернигов

1097 – 1521: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1521 – 47: Moscow/Моско́вская (Moskovskaya)

1547 – 1796: Russia/Россия (Rossiya)

1796 – 1929: Governorate/ губерния (Guberniya)

1937 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1937 – 43: Stepan Nikonovich Tarasov Степан Никонович Тарасов

1943 – 48: Aleksey Ilyich Marfin Алексей Ильич Марфин

1948: Sergey Ivanovich Malov Сергей Иванович Малов

1948 – 60: Aleksey Nikolayevich Larionov Алексей Николаевич Ларионов

1960 – 67: Konstantin Nikolayevich Grishin Константин Николаевич Гришин

1967 – 85: Nikolay Semyonovich Priyezhev

1985 – 87: Pavel Aleksandrovich Smolskiy Павел Александрович Смольский

1987 – 91: Leonid Ivanovich Khitrun Леонид Иванович Хитрун

 

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1937 – 38: Yefim Nikiforovich Morozov Ефим Никифорович Морозов

1938: Anatoliy Timofeyevich Rubichev

1938 – 41: Ivan Ivanovich Sokolov Иван Иванович Соколов

1941 – 45: Fyodor Antonovich  Mamonov  Федор Антонович Мамонов

1945 – 49: Aleksandr Fyodorovich Ryzhov Александр Федорович Рыжов

1949 – 54: Pavel Ignatyevich Smetanin Павел Игнатьевич Сметанин

1954 – 61: Ivan Vasilyevich Bobkov

Иван Васильевич Бобков

1962 – 67: Nikolay Semyonovich Priyezhev

1967 – 76: Aleksandr Timofeyevich Makarov Александр Тимофеевич Макаров

1976 – 87: Vasiliy Grigoryevich Zhirkov  Василий Григорьевич Жирков

1987 – 88: Anatoliy Nikolayevich Skopintsev   Анатолий Николаевич Скопинцев

1988 – 90: Lev Poliyevktovich Bashmakov

1990 – 91: Valeriy Vasilyevich Kalashnikov Валерий Васильевич Калашников

Heads of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

 

1991 – 94: Lev Polyevktovich Bashmakov 

1994 – 96: Gennadiy Konstantinovich Merkulov Геннадий Константинович Меркулов

1996 – 97: Igor Aleksandrovich Ivlev Игорь Александрович Ивлев

1997 – 2004: Vyacheslav Nikolayevich Lyubimov Вячеслав Николаевич Любимов

2004 – 08: Georgiy Ivanovich Shpak Георгий Иванович Шпак

2008 -: Oleg Ivanovich Kovalyev Олег Иванович Ковалев

 

Sakhalin/ Сахали́нская (Sakhalinskaya)

 

? - 1264: Ainu/Айны (Ajny)

1264 – 1368: Mongol/Монголы (Mongoly)

1368 – 1845: China/Кита́й (Kitáy)

1845 – 75: Japan/ Япония (Yaponiya)

1875 – 1909: Russia/Россия (Rossiya)

1909 – 20: Oblast/ о́бласть

1920 – 25: Japan/Япония(Yaponiya)

1925 – 26: Okrug/ о́круг

1926 – 38: Far Eastern/ Дальневосто́чная (Dal'nevostóchnaya)

1938 – 47: Khabarovsk/ Хабаровск

1947 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Okrug Committee of the Communist Party/ Первые секретари окружного комитета Коммунистической партии (Pervyye sekretari okruzhnogo komiteta Kommunisticheskoy partii)

1925 – 26: Nikolay Georgiyevich Rudakov Николай Георгиевич Рудаков

1926 – 27: Nikolay Ivanovich Sedov Николай Иванович Седов

1927 – 30: Filipp Yakovlyevich Konyukhov

1930 – 32: Nikolay Ivanovich Ivanov Николай Иванович Иванов

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1932 – 34: Nikolay Ivanovich Ivanov Николай Иванович Иванов

1934 – 37: Pavel Mikhaylovich Ulyansky Павел Михайлович Ульянский

1938: Fyodor Vlasovich Bespalko Федор Власович Беспалько

1939 – 40: Grigoriy Ivanovich Shatalin Григорий Иванович Шаталин

1940 – 43: Aleksey Mikhaylovich Spiridonov Алексей Михайлович Спиридонов

1943 – 45: Ivan Dmitriyevich Chizhov Иван Дмитриевич Чижов

1945 – 51: Dmitriy Nikanorovich Melnik Дмитрий Никанорович Мельник

 

1951 – 60: Pyotr Fyodorovich Cheplakov 

1960 – 78: Pavel Artemovich Leonov Павел Артемович Леонов

1978 – 88: Pyotr Ivanovich Tretyakov Петр Иванович Третьяков

1988 – 89: Viktor Stepanovich Bondarchuk Виктор Степанович Бондарчук

1989 – 91: Viktor Nikiforovich Zhigailo

 

 

Chairman of the Committee of Public Safety/ Председатель Комитета государственной безопасности (Predsedatel' Komiteta gosudarstvennoy bezopasnosti)

1917: Aleksandr Trofimovich Tsapko Александр Трофимович Цапко

 

Provincial Commissioners/ Провинциальные комиссары (Provintsial'nyye komissary)

1917: Aleksandr Trofimovich Tsapko Александр Трофимович Цапко

 

Chairman of the Provisional Revolutionary Committee of Sakhalin/ Председатель Временного революционного комитета Сахалина (Predsedatel' Vremennogo revolyutsionnogo komiteta Sakhalina)

1920: Aleksandr Trofimovich Tsapko Александр Трофимович Цапко

 

Chairman of the Revolutionary Committee/ Председатель ревкома (Predsedatel' revkoma)

1925 – 26: Rafail Abramovich Shishlyannikov Рафаил Абрамович Шишлянников

1926 – 27: Aleksandr Nikitich Nevolin Александр Никитич Неволин

 

1927 – 29: Yevgeniy Vladimirovich Lebedev Евгений Владимирович Лебедев  

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1929: Yevgeniy Vladimirovich Lebedev Евгений Владимирович Лебедев

1929 – 30: Antoniy Mikhaylovich Kurpel

1930 – 32: Samuil Veniaminovich Turok Самуил Вениаминович Турок

1932: Mikhail Pavlovich Melnikov Михаил Павлович Мельников

1932 – 33: Aleksandr Aleksandrovich Chelnokov Александр Александрович Челноков

1933 – 34: Nikolay Nilovich Patrikeyev Николай Нилович Патрикеев

 

1934 – 36: Nikolay Grigoryevich Minskikh 

1936: Aleksey Ivanovich Rischev

1937: Vasiliy Pavlovich Kulikov Василий Павлович Куликов

1937: Yevgeniy Vladimirovich Lebedev Евгений Владимирович Лебедев

1937 – 38: Aleksandr Prokofyevich Gromov Александр Прокофьевич Громов

1939 – 40: Nikolay Stepanovich Kleyev

1940 – 44: Dmitriy Nikolayevich Kryukov Дмитрий Николаевич Крюков

1944 – 47: Aleksey Stepanovich Malkov Алексей Степанович Малков

1947 – 48: Dmitriy Nikolayevich Kryukov Дмитрий Николаевич Крюков

1948 – 53: Aleksandr Osipovich Yemelyanov Александр Осипович Емельянов

1953: Georgiy Feofanovich Skopinov

1953 – 63: Leonid Ivanovich Kuzik Леонид Иванович Кузык

1963 – 69: Sergey Aleksandrovich Nemtsov Сергей Александрович Немцов

1969 – 79: Aleksey Vasilyevich Shevtsov Алексей Васильевич Шевцов

1979 – 85: Vladimir Anisimovich Zakharov Владимир Анисимович Захаров

1985 – 90: Ivan Pavlovich Kuropatko Иван Павлович Куропатко

1990 – 91: Valentin Petrovich Fyodorov Валентин Петрович Федоров

 

Heads of the Administration/

 

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 93: Valentin Petrovich Fyodorov Валентин Петрович Федоров

1993 – 95: Yevgeniy Alekseyevich Krasnoyarov Евгений Алексеевич Краснояров

1995 – 96: Igor Pavlovich Farkhutdinov Игорь Павлович Фархутдинов

Governors

1996 – 2003: Igor Pavlovich Farkhutdinov  Игорь Павлович Фархутдинов

2003 – 07: Ivan Pavlovich Malakhov Иван Павлович Малахов

2007 – 15: Aleksandr Vadimovich Khoroshavin Александр Вадимович Хорошавин

2015: Sergey Aleksandrovych  Karaganov Сергей Караганов Aleksandrovych

2015 -: Oleg Nikolayevich Kozhemyako  Олег Николаевич Кожемяко

 

Samara/ Сама́рская (Samarskaya)

 

5300 a.c – 4700 a.c: Yamna/ Ямная (Yamnaya)

1586 – 1780: Russia/Россия (Rossiya)

1780 – 1851: Simbirsk/ Симбирск

1851 – 1928: Governorate/ губерния (Guberniya)

1928 – 29: Srednevolzhskaya/ Средневолжская

1929 – 35: Srednevolzhsky/ Средневолжский

1935 – 36: Kuybyshevsky/ Ку́йбышевский

1936 – 91: Kuybyshev/ Ку́йбышев

1991 -: Oblast / о́бласть

Kuybyshev Oblast

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1928 – 29: Mendel Markovich Khatayevich Мендель Маркович Хатаевич

 

First Secretaries of the Kray Committee of the Communist Party/ Первые секретари края Комитета Коммунистической партии (Pervyye sekretari kraya Komiteta Kommunisticheskoy partii)

1929 – 32: Mendel Markovich Khatayevich Мендель Маркович Хатаевич

1932 – 36: Vladimir Petrovich Shubrikov

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1936 – 37: Vladimir Petrovich Shubrikov

 

1937 – 38: Pavel Petrovich Postyshev Павел Петрович Постышев 

1938 – 40: Nikolay Grigoryevich Ignatov Николай Григорьевич Игнатов

1940 – 42: Mikhail Yakovlevich Kanunnikov Михаил Яковлевич Канунников

1942 – 43: Vladimir Dmitriyevich Nikitin Владимир Дмитриевич Никитин

1943 – 46: Vasiliy Gavrilovich Zhavoronkov  Василий Гаврилович Жаворонков

1946 – 52: Aleksandr Mikhaylovich Puzanov Александр Михайлович Пузанов

1952 – 59: Mikhail Timofeyevich Yefremov Михаил Тимофеевич Ефремов

1959 – 62: Aleksandr Sergeyevich Murysev Александр Сергеевич Мурысева

1963 – 67: Aleksandr Maksimovich Tokarev Александр Максимович Токарев

1967 – 79: Vladimir Pavlovich Orlov Владимир Павлович Орлов

1979 – 88: Yevgeniy Fyodorovich Muravyev Евгений Федорович Муравьев

1988 – 90: Veniamin Georgiyevich Afonin Вениамин Георгиевич Афонин

1990 – 91: Valentin Stepanovich Romanov Валентин Степанович Романов

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1928 – 29: Ivan Ivanovich Neybach

1929 – 32: Aleksandr Petrovich Brykov Александр Петрович Брыков

1932 – 37: Georgiy Trofimovich Polbitsyn

1938 – 42: Nikolay Nikolayevich Zhuravlyev Николай Николаевич Журавлев

1942: Nikolay Mikhaylovich Vasilyev Николай Михайлович Васильев

1942 – 44: Porfiriy Makarovich Khopov

1944 – 46: Aleksandr Mikhaylovich Puzanov Александр Михайлович Пузанов

1946 – 48: Aleksandr Pankratyevich Bochkarev

1948 – 51: Grigoriy Andreyevich Malekhonkov

1951 – 52: Leonid Nikolayevich Yefremov Леонид Николаевич Ефремов

1952 – 56: Sergey Alekseyevich Petrukhin Сергей Алексеевич Петрухин

1956 – 58: Mikhail Petrovich Gribkov Михаил Петрович Грибков

1958 – 59: Aleksandr Sergeyevich Murysev Александр Сергеевич Мурысева

1959 – 62: Aleksandr Maksimovich Tokarev Александр Максимович Токарев

1962 – 64: Aleksey Pavlovich Chernyayev Алексей Павлович Черняев

1964 – 65: Izyaslav Genrikhovich Balyasinskiy

1965 – 67: Vladimir Pavlovich Orlov Владимир Павлович Орлов

 

1967 – 71: Vitaliy Ivanovich Vorotnikov Виталий Иванович Воротников 

1971 – 76: Veniamin Fyodorovich Konnov Вениамин Федорович Коннов

1976 – 79: Yevgeniy Fyodorovich Muravyev Евгений Федорович Муравьев

1979 – 88: Vladimir Alekseyevich Pogodin Владимир Алексеевич Погодин

1989 – 91: Vladimir Ivanovich Mosychenko

1991: Viktor Aleksandrovich Tarkhov Виктор Александрович Тархов

Heads of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 2000: Konstantin Alekseyevich Titov Константин Алексеевич Титов

2000: Yuriy Mikhaylovich Logoydo

2000 – 07: Konstantin Alekseyevich Titov Константин Алексеевич Титов

2007 – 12: Vladimir Vladimirovich Artyakov  Владимир Владимирович Артяков

2012 -: Nikolay Ivanovich Merkushkin Николай Иванович Меркушкин

 

Saratov/ Сара́товская (Saratovskaya)

 

1240 – 1502: Golden Horde/ Золотая Орда (Zolotaya Orda)

1502 – 52: Kazan/Казань

1552 – 1780: Russia/Россия (Rossiya)

1780 – 1851: Governatore/ губерния (Guberniya)

1851 – 1918: Samara/ Сама́рская (Samarskaya)

1918 – 28: Volga German ASSR/ Автономная Советская Социалистическая Республика Немцев Поволжья (Avtonomnaya Sovetskaya Sotsialisticheskaya Respublika Nemtsev Povolzh'ya)

1928: Nizhnevolzhskaya

1928 – 34: Nizhnevolzhsky/ Нижневолжского

1934 – 36: Krai/край

1936 – 54: Oblast/ о́бласть

1954 – 57: Balashov/ Балашо́в

1957 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1928: Terentiy Kuzmich Chugunov Терентий Кузьмич Чугунов

1928 – 31: Boris Petrovich Sheboldayev

 

1931 – 34: Vladimir Vasilyevich Ptukha Владимир Васильевич Птуха 

1934: Aleksandr Matveyevich Shteyngart Александр Матвеевич Штейнгарт

1934 – 37: Aleksandr Ivanovich Krinitskiy  Александр Иванович Криницкий

1937: Konstantin Vasilyevich Abalyayev

1937 – 38: Vladimir Rodionovich Kalachev Владимир Родионович Калачев

1938: Pyotr Afanasyevich Vershkov Петр Афанасьевич Вершков

1938 – 42: Ivan Alekseyevich Vlasov Иван Алексеевич Власов

1942 – 48: Pavel Timofeyevich Komarov Павел Тимофеевич Комаров

1948 – 55: Gennadiy Andreyevich Borkov Геннадий Андреевич Борков

1955 – 59: Georgiy Apollinaryevich Denisov Георгий Apollinaryevich Денисов

1959 – 76: Aleksey Ivanovich Shibayev Алексей Иванович Шибаев

1976 – 85: Vladimir Kuzmich Gusev Владимир Кузьмич Гусев

1985 – 89: Aleksandr Aleksandrovich Khomyakov  Александр Александрович Хомяков

1989 – 91: Konstantin Platonovich Murenin

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1928 – 30: Mikhail Ivanovich Khloplyankin

193. – 1933: Nikolay Kuzmich Kozlov Николай Кузьмич Козлов

1933 – 34: Anatoliy Afanasyevich Ozeryanskiy

1934 – 36: Tikhon Serafimovich Khvesin

1936 – 37: Yevgeniy Eduardovich Fresher Евгений Эдуардович Фрешер

1937: Nikolay Ivanovich Baryshev Николай Иванович Барышев

1937 – 40: Maksim Aleksandrovich Volkov Максим Александрович Волков

1940 – 42: Aleksandr Mikhaylovich Petrov Александр Михайлович Петров

1942 – 43: Ivan Alekseyevich Vlasov Иван Алексеевич Власов

1943: Dmitriy Makarovich Silin Дмитрий Макарович Силин

1943 – 49: Pyotr Stepanovich Kuzmin Петр Степанович Кузьмин

1949 – 51: Leonid Aleksandrovich Andrianov Леонид Александрович Андрианов

1951 – 54: Anatoliy Semyonovich Borisenko Анатолий Семенович Борисенко

1954 – 55: Ivan Mikhaylovich Zakharov Иван Михайлович Захаров

1955 – 62: Aleksandr Pankratyevich Bochkarev

1962 – 64: Ivan Akimovich Bozhko Иван Акимович Божко

1964 – 71: Aleksandr Pankratyevich Bochkarev

1971 – 89: Nikolay Stepanovich Aleksandrov Николай Степанович Александров

1989 – 91: Nikolay Pavlovich Grishin Николай Павлович Гришин

 

Heads of the Administration/

 

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1992 – 96: Yuriy Vasilyevich Belykh Юрий Васильевич Белых

1996: Dmitriy Fyodorovich Ayatskov Дмитрий Федорович Аяцков

Governors

1996 – 2005: Dmitriy Fyodorovich Ayatskov Дмитрий Федорович Аяцков

2005 – 12: Pavel Leonidovich Ipatov Павел Леонидович Ипатов

2012 -: Valeriy Vasilyevich Radayev Валерий Васильевич Радаев

 

Smolensk/ Смоле́нская (Smolenskaya)

 

3200 a.c – 2300 a.c: Middle Dnieper/ Среднеднепровская (Srednedneprovskaya)

 s. VIII a.c – s. IV a.c: Dnieper-Dvina/ Днепр-Двина (Dnepr-Dvina)

s. III a.c – s. I d.c: Zarubintsy/ Зарубинецкая (Zarubinetskaya)

s. IV – s. VII: Tushemlinskaya/ Тушемлинская

s. VII – 882: Slavs/ Славяне (Slavyane)

882 – 1054: Kievan Rus/ Древнерусское государство (Drevnerusskoye gosudarstvo)

1054 – 1387: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1387 – 1514: Lithuania/ Литва (Litva)

1514 – 47: Moscow/Моско́вская (Moskovskaya)

1547 – 1618: Russia/Россия (Rossiya)

1618 – 67: Lithuania/ Литва(Litva)

1667 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 1918: Governorate/ губерния (Guberniya)

1918 – 19: Belarus/ Белару́сь

1919 – 29: Russia/Россия (Rossiya)

1929 – 37: Zapadnaya/ Западная

1937 – 41: Smolensk/ Смоле́нская (Smolenskaya)

1941 – 43: Germany/Германия (Germaniya)

1943 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1929 – 37: Ivan Petrovich Rumyantsev Иван Петрович Румянцев

1937: Demyan Sergeyevich Korotchenko Демьян Сергеевич Коротченко

1937 – 39: Mikhail Semyonovich Savinov Михаил Семенович Савинов

1939 – 40: Vasiliy Mikhaylovich Denisenko Василий Михайлович Денисенко

1943 – 48: Dmitriy Mikhaylovich Popov Дмитрий Михайлович Попов

1948 – 51: Vladimir Pavlovich Frontasyev

1951 – 52: Grigoriy Andreyevich Malekhonkov

1952 – 54: Boris Fyodorovich Nikolayev Борис Федорович Николаев

1954 – 61: Pavel Ivanovich Doronin Павел Иванович Доронин

1961 – 62: Pyotr Andreyevich Abrasimov

1963 – 69: Nikolay Iosifovich Kalmyk Николай Иосифович Калмыцк

1969 – 87: Ivan Yefimovich Klimenko Иван Ефимович Клименко

1987 – 90: Anatoliy Aleksandrovich Vlasenko Анатолий Александрович Власенко

1990 – 91: Victor Andreyevich Samorodskiy

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1929 – 33: Ilya Savelyevich Shelekhes

1933 – 37: Grigoriy Davydovich Rakitov Григорий Давыдович Ракитов

1937: Akim Lvovich Shilman Аким Львович Шильман

1937: Konstantin Iosifovich Bidinskiy

1937: Sergey Vasilyevich Romchenko

1937 – 41: Roman Yefimovich Melnikov Роман Ефимович Мельников

1943 – 45: Roman Yefimovich Melnikov Роман Ефимович Мельников

 

1945 – 50 : Aleksandr Nikolayevich Kidin  

1950 – 53: Aleksey Gavrilovich Sokolov Алексей Гаврилович Соколов

1953: Nikolay Ivanovich Yakovlev Николай Иванович Яковлев

1953 – 54: Pavel Ivanovich Doronin Павел Иванович Доронин

1954 – 56: Tikhon Ivanovich Sokolov Тихон Иванович Соколов

1956 – 69: Aleksey Trofimovich Gnedov Алексей Трофимович Гнедов

1969 – 87: Dmitriy Ivanovich Filatov Дмитрий Иванович Филатов

1987 – 91: Aleksey Ivanovich Orlov Алексей Иванович Орлов

Heads of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 93: Valeriy Petrovich Fateyev Валерий Петрович Фатеев

1993 – 98: Anatoliy Yegorovich Glushenkov Анатолий Егорович Глушенков

1998 – 2002: Aleksandr Dmitriyevich Prokhorov Александр Дмитриевич Прохоров

2002 – 07: Viktor Nikolayevich Maslov Виктор Николаевич Маслов

2007 – 12: Sergey Vladimirovich Antufyev Сергей Владимирович Антуфьев

2012 -: Aleksey Vladimirovich Ostrovskiy Алексей Владимирович Островский

 

Sverdlovsk/ Свердло́вская (Sverdlovskaya)

 

s. III a.c – s. II a.c: Ayatskiy

1438 – 50: Kazan/Казань

1450 – 1590: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1590 – 1718: Russia/Россия (Rossiya)

1718 – 82: Siberia Governorate/ Сибирский губерния (Sibirskiy guberniya)

1919 – 23: Ekaterinburg/ Екатеринбург (Yekaterinburg)

1923 – 34: Uralsk/ Уральск (Ural'sk)

1934 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1923 – 25: Moisey Markovich Kharitonov Моисей Маркович Харитонов

 

1925 – 26: Nikolay Kirillovich Antipov Николай Кириллович Антипов  

1926 – 27: Daniil Yegorovich Sulimov Даниил Егорович Сулимов

1927 – 29: Nikolay Mikhaylovich Shvernik Николай Михайлович Шверник

1929 – 37: Ivan Dmitriyevich Kabakov Иван Дмитриевич Кабаков

1937 – 38: Abram Yakovlevich Stolyar Абрам Яковлевич Столяр

1938: Ivan Mikhaylovich Medvedyev Иван Михайлович Медведев

1938 – 39: Konstantin Nikolayevich  Valukhin

1939 – 46: Vasiliy Mikhaylovich Andrianov Василий Михайлович Андрианов

1946 – 52: Viktor Ivanovich Nedosekin Виктор Иванович Недосекин

1952 – 55: Aleksey Mikhaylovich Kutyrev Алексей Михайлович Кутырев

1955 – 62: Andrey Pavlovich Kirilenko Андрей Павлович Кириленко

1962 – 71: Konstantin Kuzmich Nikolayev Константин Кузьмич Николаев

1971 – 76: Yakov Petrovich Ryabov Яков Петрович Рябов

1976 – 85: Boris Nikolayevich Yeltsin Бори́с Никола́евич Е́льцин

1985 – 88: Yuriy Vladimirovich Petrov Юрий Владимирович Петров

1988 – 90: Leonid Fyodorovich Bobykin Леонид Федорович Бобыкин

1990: Viktor Mitrofanovich Manyuhin

1990: Aleksandr Petrovich Gusev Александр Петрович Гусев

1990 – 91: Vladimir Dmitriyevich Kadochnikov Владимир Дмитриевич Кадочников

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1923 – 26: Daniil Yegorovich Sulimov Даниил Егорович Сулимов

1926 – 28 : Philip Ivanovich Lokatskov

1928 – 29: Ivan Dmitriyevich Kabakov Иван Дмитриевич Кабаков

1929 – 33: Mikhail Konstantinovich Oshvintsev

1933 – 37: Vasiliy Fyodorovich Golovin Василий Федорович Головин

1937: Grigoriy Pavlovich Plinokos

1937: Ivan Ivanovich Alekseyev Иван Иванович Алексеев

1937 – 38: Aleksey Petrovich Grachev Алексей Петрович Грачев

1938: Fyodor Kirillovich Semenov Федор Кириллович Семенов

1939 – 42: Ivan Lukich Mitrakov Иван Лукич Митраков

1942 – 46: Viktor Ivanovich Nedosekin Виктор Иванович Недосекин

1946 – 49: Georgiy Semyonovich Sitnikov Георгий Семенович Ситников

1949 – 62: Konstantin Kuzmich Nikolayev Константин Кузьмич Николаев

1962: Afanasiy Fyodorovich Yeshtokin

1962 – 64: Boris Ivanovich Minayev Борис Иванович Минаев

1964 – 77: Aleksandr Vasilyevich Borisov Александр Васильевич Борисов

1977 – 85: Anatoliy Aleksandrovich Mekhrentsev

1985 – 87: Oleg Ivanovich Lobov Олег Иванович Лобов

1987 – 90: Vladimir Mikhaylovich Vlasov Владимир Михайлович Власов

1990 – 91: Eduard Yergartovich Rossel

 

Heads of the Administration/

 

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 93: Eduard Yergartovich Rossel

1993 – 94: Valeriy Georgiyevich Trushnikov

1994 – 95: Aleksey Leonidovich Strakhov Алексей Леонидович Страхов

Governors

1995 – 2009: Eduard Yergartovich Rossel

2009 – 12: Aleksandr Sergeyevich Misharin Александр Сергеевич Мишарин

2012 -: Yevgeniy Vladimirovich Kuyvashev Евгений Владимирович Куйвашев

 

Tambov/ Тамбо́вская (Tambovskaya)

 

s. IV a.c: Lyalovo/ Льялово

2500 a.c – 1900 a.c: Abashevo/ Абашево

s. VIII a.c – s. II a.c: Gorodets/ Городе́ц

? - 1635: Mordvinian/ Мордва (Mordva)

1635 – 1719: Russia/Россия (Rossiya)

1719 – 96: Azov/Азов

1796 – 1937: Governorate/ губерния (Guberniya)

1937 – 54: Oblast/ о́бласть

1954 – 57: Balashov/ Балашовская (Balashovskaya)

1957 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1937 – 38: Ivan Afanasyevich Chukanov Иван Афанасьевич Чуканов

1938: Ivan Korneyevich Sedin  Иван Корнеевич Седин

1938 – 40: Grigoriy Petrovich Silkin Григорий Петрович Силкин

1940 – 42: Nikolay Alekseyevich Loginov Николай Алексеевич Логинов

1942 – 51: Ivan Alekseyevich Volkov Иван Алексеевич Волков

1951 – 52: Mikhail Konstantinovich Krahmalyev

1952 – 55: Aleksey Mikhaylovich Shkolnikov Алексей Михайлович Школьников

1955 – 66: Grigoriy Sergeyevich Zolotukhin Григорий Сергеевич Золотухин

1966 – 78: Vasiliy Illyich Chorny Василий Ильич Чорный

1978 – 85: Aleksandr Aleksandrovich Khomyakov Александр Александрович Хомяков

1985 – 91: Yevgeniy Mikhaylovich Podolskiy Евгений Михайлович Подольский

1991: Yuriy Nikolayevich Blokhin Юрий Николаевич Блохин

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1937: Georgiy Antonovich Anikin Георгий Антонович Аникин

1938 – 44: Ivan Trofimovich Kozyrkov

1945 – 48: Ivan Petrovich Kuznetsov Иван Петрович Кузнецов

1948 – 57: Pyotr Fyodorovich Morozov Петр Федорович Морозов

1957 – 61: Dmitriy Vasilyevich Bragin Дмитрий Васильевич Брагин

1961 – 66: Vasiliy Illyich Chorny Василий Ильич Чорный

 

1966 – 76: Pyotr Andreyevich Zabavnikov Петр Андреевич Забавников 

1976 – 79: Vladimir Ivanovich Makarov Владимир Иванович Макаров

1979 – 85: Yevgeniy Mikhaylovich Podolsky Евгений Михайлович Подольский

1985 – 91 : Aleksandr Ivanovich Ryabov Александр Иванович Рябов

Head of the Administration/

Глава Администрации (Glava Administratsii)

1991 – 95: Vladimir Dmitriyevich Babenko Владимир Дмитриевич Бабенко

1995: Oleg Ivanovich Betin Олег Иванович Бетин

1995 – 99: Aleksandr Ivanovich Ryabov Александр Иванович Рябов

1999 – 2015: Oleg Ivanovich Betin Олег Иванович Бетин

2015 -: Aleksandr Valeryevich Nikitin Александр Валерьевич Никитин

 

Tomsk/ То́мская (Tomskaya)

 

1708 – 82: Siberia Governorate/ Сибирский губерния (Sibirskiy guberniya)

1804 – 1925: Governorate/ губерния (Guberniya)

1944 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1944 – 51: Aleksey Vladimirovich Semin Алексей Владимирович Семин

1951 – 59: Vasiliy Arsentyevich Moskvin Василий Арсентьевич Москвин

1959 – 65: Ivan Tikhonovich Marchenko Иван Тихонович Марченко

1965 – 83: Yegor Kuzmich Ligachev Егор Кузьмич Лигачев

1983 – 86: Aleksandr Grigoryevich Melnikov Александр Григорьевич Мельников

1986 – 90: Viktor Illyich Zorkaltsev Виктор Ильич Зоркальцев

1990 – 91: Aleksandr Adrianovich Pomorov Александр Адрианович Поморов

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1944 – 45: Nikifor Antonovich Barabanschikov Никифор Антонович Барабанщиков

1945 – 49: Vasiliy Ivanovich Kupert

1949 – 52: Donat Kirillovich Filimonov Донат Кириллович Филимонов

1952 – 67: Ivan Frolovich Vasilyev Иван Фролович Васильев

1967 – 80: Nikolay Vikentyevich Lukyanenok

1980 – 89: Anatoliy Yemelyanovich Vysotskiy Анатолий Емельянович Высоцкий

1989 – 90: Rostislav Anatolyevich Popadeykin

1990 – 91: Oleg Eduardovich Kushelevskiy Олег Эдуардович Кушелевский

 

Head of the Administration

1991 – 95: Viktor Melkhyorovich Kress

Governors

1995 – 2012: Viktor Melkhyorovich Kress

2012 -: Sergey Anatolyevich Zhvachkin

 

Tula/ Ту́льская (Tulskaya)

 

1000 a.c: Verhneokskoy

s. VIII a.c – 1097 d..c: Vyatichi/ вя́тичи

1097 – 1468: Ryazan/ Ряза́нская (Ryazanskaya)

1468 – 1588: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1708 – 1929: Governorate/ губерния (Guberniya)

1937 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1937 – 38: Yakov Grigoryevich Soyfer Яков Григорьевич Сойфер

1938: Ivan Sergeyevich Vinogradov Иван Сергеевич Виноградов

1938 – 43: Vasiliy Gavrilovich Zhavoronkov Василий Гаврилович Жаворонков

1943 – 48: Nikolay Ivanovich Chmutov Николай Иванович Чмутов

1948 – 52: Ivan Andreyevich Shalkov

1952 – 53: Viktor Ivanovich Nedosekin Виктор Иванович Недосекин

1953 – 55: Nikolay Ivanovich Gusarov Николай Иванович Гусаров

1955 – 60: Aleksey Ivanovich  Khvorostukhin

1960 – 61: Olimp Alekseyevich Chukanov Олимп Алексеевич Чуканов

1961 – 85: Ivan Kharitonovich Yunak Иван Харитонович Юнак

1985 – 90: Yuriy Ivanovich Litvintsev Юрий Иванович Литвинцев

1990 – 91: Aleksey Ivanovich Kostyurin  Алексей Иванович Костюрин

 

 

Chairmen of the Executive Committee/ Председатели Исполнительного комитета (Predsedateli Ispolnitel'nogo komiteta)

1937 – 38: Andrey Fedotyevich Koletvinov

1938: Ivan Alekseyevich Vlasov Иван Алексеевич Власов

1939 – 41: Aleksandr Fyodorovich Ryzhov Александр Федорович Рыжов

1941 – 43: Nikolay Ivanovich Chmutov Николай Иванович Чмутов

 

1943 – 44: Anatoliy Mikhaylovich Batamirov  

1944 – 46: Nikolay Ivanovich Sharapov Николай Иванович Шарапов

1946 – 52: Klavdiy Petrovich Subbotin Клавдий Петрович Субботин

1952 – 56: Ivan Mikhaylovich Barchukov Иван Михайлович Барчуков

1956 – 61: Aleksandr Maksimovich Gorbachev Александр Максимович Горбачев

1962 – 70: Gerontiy Leontyevich Kamayev  Gerontiy Леонтьевич Камаев

1970 – 76: Sergey Vasilyevich Popov Сергей Васильевич Попов

1976 – 86: Nikolay Trofimovich Sinegubov Николай Трофимович Синегубов

1986 – 88: Dmitriy Ivanovich Kondrashov Дмитрий Иванович Кондрашов

1988 – 199.: Vladimir Dmitriyevich Ananyev Владимир Дмитриевич Ананьев

Heads of the Administration

1991 – 97: Nikolay Vasilyevich Sevryugin Николай Васильевич Севрюгин

1997 – 2005: Vasiliy Aleksandrovich Starodubtsev Василий Александрович Стародубцев

2005 – 11: Vyacheslav Dmitriyevich Dudka Вячеслав Дмитриевич Дудка

2011 -: Vladimir Sergeyevich Gruzdev Владимир Сергеевич Груздев

 

Tver/ Тверска́я (Tverskaya)

 

1209 – 46: Vladimir/ Влади́мирская (Vladimirskaya)

1246 – 1485: Principality/ княжество (Knyazhestvo)

1485 – 1708: Russia/Россия (Rossiya)

1708 – 1929: Governorate/ губерния (Guberniya)

1935 – 41: Kalinin/ Кали́нин

1941 – 43: Germany/Германия (Germaniya)

1943 – 90: Kalinin/ Кали́нин

1990 -: Oblast/ о́бласть

 

First Secretaries of the Oblast Committee of the Communist Party/ Первые секретари область Коммунистической партии (Pervyye sekretari oblast Kommunisticheskoy partii)

1935 – 37: Mikhail Yefimovich Mikhaylov Михаил Ефимович Михайлов

1937 – 38: Pyotr Gavrilovich Rabov

1938 – 46: Ivan Pavlovich Boytsov Иван Павлович Бойцов

1946 – 49: Pavel Stepanovich Vorontsov Павел Степанович Воронцов

 

1949 – 51: Nikolay Semyonovich Konovalov Николай Семенович Коновалов

1951 – 55: Victor Ivanovich Kiselyev Виктор Иванович Киселев

1955 – 59: Fyodor Stepanovich Goryachev Федор Степанович Горячев

1959 – 60: Vladimir Alekseyevich Karlov Владимир Алексеевич Карлов